Czym jest zaćma?

Zaćma to postępujące mętnienie soczewki oka. W większości przypadków jest ona związana ze starzeniem się organizmu, choć zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej. Jest ona najczęstszą przyczyną odwracalnej utraty widzenia.

Operacja jest konieczna, gdy zaćma upośledza widzenie w stopniu obniżającym jakość codziennego życia. Zabieg usunięcia zaćmy jest również zalecany m.in. w przypadkach jaskry zamkniętego kąta, gdyż wówczas usunięcie zaćmy może wyleczyć tę postać jaskry lub zapobiec jej wystąpieniu. Wczesna operacja zaćmy zalecana jest również w jaskrze przewlekłej otwartego kąta, bowiem obniża ona o kilka mm ciśnienie w oku, ułatwia dalsze monitorowanie przebiegu choroby oraz sprawia, że ewentualne późniejsze operacje przeciwjaskrowe będą bezpieczniejsze.

Leczenie zaćmy

Jedynym sposobem na leczenie zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką. Najnowocześniejsza metoda operacji zaćmy to fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Stosowane jest również usunięcie zaćmy manualne lub wspomagane laserem.

Usuwanie zaćmy

Dzięki nowoczesnym metodom usuwania zaćmy przez małe cięcie (1.8-2.8 mm), ryzyko istotnych powikłań śródoperacyjnych u dobrych chirurgów okulistów przy niepowikłanych zaćmach wynosi znacznie poniżej 1%. Ryzyko wzrasta znacznie w przypadku zaćm powikłanych, dojrzałych, twardych, zwłaszcza wykonywanych przez mniej doświadczonych chirurgów okulistów. Zalecane jest zatem szybkie poddanie się zabiegowi usunięcia zaćmy oraz wybór chirurga okulisty z doświadczeniem, jeśli operacja zaćmy wiąże się ze znacznym ryzykiem.

Rehabilitacja po niepowikłanej operacji zaćmy początkowej jest bardzo szybka, a ryzyko powikłań minimalne. Okres rehabilitacji przy zaawansowanych i twardych zaćmach może być dłuższy, zwykle na skutek obrzęku rogówki i może wynosić nawet kilka tygodni. W takich przypadkach wzrasta również liczba powikłań, ale przy prawidłowym postępowaniu ryzyko utraty wzroku w najlepszych ośrodkach wynosi znacznie poniżej 0.1% (raz na kilka tysięcy operacji). U mniej doświadczonych lekarzy chirurgów może być kilkakrotnie wyższe.

Chorzy bez innych poważnych problemów ocznych, jak choroby siatkówki, nerwu wzrokowego i błony naczyniowej po zabiegu osiągają prawidłowe widzenie. Dodatkowo w przypadku wad refrakcji, jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, przy zastosowaniu odpowiednich soczewek, po zabiegu mogą oni uzyskać widzenie, niemożliwe do osiągnięcia nigdy wcześniej bez okularów lub soczewek kontaktowych.

FAQ

Jedyną skuteczną metodą na leczenie zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Podczas kwalifikacji okulista dobiera soczewkę. Pacjent jest znieczulany miejscowo kroplami. W trakcie zabiegu nad Pacjentem czuwa anestezjolog. Następnie operator dokonuje niedużego nacięcia i metodą fakoemulsyfikacji wykonuje rozdrobnienie zmętniałej naturalnej soczewki za pomocą wibracji ultradźwiękowych, usuwa zaćmę i wszczepia sztuczną soczewkę. Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent odpoczywa na sali pooperacyjnej.

W Placówkach OCHO Prof. Zagórskiego stawiamy na jakość i zadowolenie pacjentów, dlatego stosujemy produkty renomowanych producentów soczewek takich jak: Zeiss, Oculentis, Alcon. Soczewki dzielą się na jednoogniskowe, jednoogniskowe z wydłużoną głębią ostrości, dwuogniskowe i wieloogniskowe. Podczas kwalifikacji okulista wraz z Pacjentem wybiera najlepszą soczewkę, która zaspokoi potrzeby wzrokowe badanego.

Zgodnie z polskim prawem do zabiegu usunięcia zaćmy refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie można dopłacać, by uzyskać niestandardową soczewkę. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pacjentom soczewki standardowe jednoogniskowe lub toryczne.

Po zabiegu usunięcia zaćmy pacjent jest pod kontrolą personelu medycznego placówki. Czas trwania pobytu Pacjenta jest uzależniony od jego samopoczucia. Operacja zaćmy odbywa się w trybie jednodniowym, dlatego też pacjent po przeprowadzonym zabiegu odpoczywa na sali pooperacyjnej ok. 30 minut, po czym jest kierowany do domu z zaleceniem stawienia się na wizytę kontrolną na drugi dzień.

Pacjenci podchodzący do zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają możliwość skorzystania z dwóch obowiązkowych wizyt kontrolnych, które podlegają refundacji. Natomiast pacjenci korzystający z komercyjnych usług mogą skorzystać z trzech wizyt kontrolnych, z czego pierwsza jest bezpłatna.

Nasi specjaliści zazwyczaj zalecają, aby pacjent do miesiąca po zabiegu prowadził oszczędny tryb życia. Chodzi tu głównie o to, żeby nie wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego takiego jak podnoszenie ciężkich rzeczy, uprawianie sportu wyczynowego czy też pracy fizycznej.

W pierwszych godzinach po operacji widzenie może być zamglone. Związane jest to między innymi z założeniem leków do oka. Występować może również łzawienie czy uczucie ciała obcego. Widzenie, w którym nie uchwycono okulistycznych chorób dodatkowych (to znaczy, że jedyną przeszkodą prawidłowym odbieraniu bodźców wzrokowych była zaćma), powinno powrócić w ciągu kilku pierwszych dni. Gdy operowane oko jest obciążone innymi chorobami okulistycznymi wówczas rokowania o widzeniu przekazywane są podczas wizyt kontrolnych. Po operacji zaćmy pacjent powinien widzieć wyraźniej, kolory powinny stać się żywe, a

Zaćma nie może pojawić się jeszcze raz w zoperowanym oku. Istnieje zaś możliwość, że w tym samym oku pojawi się zmętnienie tylnej torebki soczewki. Potocznie nazywane jest ono zaćmą wtórną. Wówczas okulista podczas wizyty może zakwalifikować pacjenta do lasera tzw. YAG kapuslotomii. Istnieje jednak metoda pozwalająca zabezpieczyć oko przed zaćma wtórną, jaką jest zabieg tylnej kapsuloreksji. W zabiegach komercyjnych za dopłatą istnieje możliwość wykonania tylnej kapsuloreksji. Dzięki niej w oku nie ma możliwości pojawienia się zmętnienia tylnej torebki soczewki.

Decyzja czy pacjent będzie widział w dal czy z bliska w korekcji okularowej zapada w trakcie kwalifikacji. W sytuacji, w której pacjent jest osobą krótkowzroczną od dziecięcych lat i jest przyzwyczajony do noszenia okularów pozwalających mu widzieć wyraźnie daleko, zazwyczaj zalecane jest pozostanie przy okularach do dali, zaś bliskie przedmioty widziane są bez korekcji. Pacjent w porozumieniu z lekarzem może jednak wyrazić chęć, aby czytać w okularach, zaś widzieć w dal bez korekcji. Decyzja ta powinna zostać podjęta podczas kwalifikacji, aby zamówiona została odpowiednia moc soczewki.

Decyzja zależy od kilku czynników. Gdy oko po operacji odzyskało widzenie, a okulista nie widzi przeciwwskazań do wykonania zabiegu w drugim oku, można przystąpić do dalszego działania. W ramach NFZ obowiązuje kolejka. Zapis na zabieg prywatny jest dostępny w zależności od dni zabiegowych wybranego operatora.

Pacjent znajdujący się w sytuacji, w której obawia się przystąpienia do zabiegu powinien skonsultować się z okulistą. Istnieją wskazania do szybkiego przeprowadzenia operacji, aby zabezpieczyć oko przed wystąpieniem nasilenia dolegliwości bądź innych problemów okulistycznych. Występuje również grupa osób, u których zabieg nie jest pilny, a sam pacjent nie podaje nasilonych dolegliwości związanych z występowaniem zaćmy, które utrudniały by mu codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji okulista może nie zakwalifikować pacjenta do zabiegu i odroczyć jego termin.

Pacjent po operacji zaćmy powinien w pierwszym okresie odpoczywać i nie przemęczać się. Nie jest wskazane podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz wykonywanie fizycznej pracy. Pacjent przez około 4 tygodnie stosuje krople/maści do oka operowanego. W sytuacji, gdy drugim okiem źle widzi, będzie potrzebować wsparcia podczas tych czynności. Utrudnione może również okazać się przemieszczanie po mieszkaniu, wyciąganie przedmiotów z szafek czy przygotowanie posiłku. W związku z potrzebą wsparcia osoby po zabiegu lekarz na kontroli może wystawić opiekę dla osoby z rodziny.

W sektorze prywatnym istnieje możliwość wykonania operacji zaćmy obu oczu w jednym terminie. Po zakwalifikowaniu zamawiane są soczewki wybrane przez Pacjenta wraz z okulistą. Zabieg odbywa się w taki sam sposób jak podczas operacji zaćmy jednego oka. Dla każdego oka przygotowany jest odrębny zestaw. Pacjent po operacji obu oczu przy wyborze soczewki zaawansowanej posiada sprawniejszy proces neuroadaptacji.

Podczas kwalifikacji pacjent otrzymuje zalecenia jak ma się przygotować do zabiegu. Wśród nich jest również otrzymanie zaświadczenia od lekarza z informacją, że pacjent może przystąpić bezpiecznie do zabiegu. Gdy lekarz pierwszego kontaktu nie zezwoli na podejście do zabiegu, wówczas pacjent informowany jest o kolejnym dostępnym terminie zabiegu, na który zobowiązany jest dostarczyć pozytywne zaświadczenie, które pozwala na przeprowadzenie zabiegu

Czas pobytu pacjenta w Ocho wynosi około 2 godzin. W wyjątkowych stuacjach czas ten może wydłużyć z przyczyn niezależnych od personelu.

W Ocho pracują chirurdzy z ogromnym doświadczeniem. Współpracujemy z lekarzami z Polski i z innych krajów. Do Ocho na zabiegi zaćmy przylatuje Pani doktor Marta Latasiewicz. Specjalizuje się w zabiegach witrektomii oraz zaćmy. Zajmuje się chorymi ze skomplikowanymi przypadkami. Kolejnym chirurgiem wykonującym zabiegi usunięcia zaćmy jest Prof. Takhtaev. Jest jednym z nielicznych na świecie chirurgów, którzy w uzasadnionych przypadkach wykonują jednego dnia operacje obydwu oczu, a także poprzez tylną kapsuloreksję całkowicie eliminują ryzyko zaćmy wtórnej, co jest szczególnie istotne przy wszczepach soczewek wieloogniskowych.

Kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy z wyliczeniem mocy soczewki

cena od

220 zł

UWAGA:

 finalny koszt zabiegu uzależniony jest od rodzaju soczewki, którą Pacjent wybiera wraz z lekarzem kwalifikującym do operacji.

Skip to content