Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka (Dry Eye Syndrome) to często pojawiająca się przewlekła dolegliwość okulistyczna wśród pacjentów. Zwykle przebiega łagodnie, a na początku może być nawet bezobjawowa. Zespół Suchego Oka wiąże się również z przewlekłym noszeniem soczewek kontaktowych oraz z przebytymi zabiegami laserowej chirurgii refrakcyjnej i chirurgii zaćmy.
Na czym polega ZSO?
Objawy Zespołu Suchego Oka to: zaburzenia widzenia, uczucie dyskomfortu pod postacią suchości, piasku czy ciała obcego pod powiekami, pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia brzegów powiek. Charakterystyczne również są nawracające stany zapalne powierzchni oka (często rozpoznawane jako alergia) oraz brzegów powiek pod postacią jęczmieni i gradówek.
Zespół Suchego Oka występuje w dwóch podstawowych postaciach:
- postać związana z nadmiernym odparowaniem łez (filmu łzowego)
- postać związana z zaburzeniami lub niedostatecznym wydzielaniem łez.
Zespół suchego oka przyczyny
W ponad 70% notowanych przypadków występuje postać związana z nadmiernym parowaniem, której główną przyczyną jest dysfunkcja gruczołów tłuszczowych (gruczołów Meiboma) znajdujących się w brzegach powiek.
Leczenie zespołu suchego oka
Podstawą do ustawienia właściwej terapii i leczenia suchego oka jest wnikliwa diagnostyka Zespołu Suchego Oka w celu ustalenia przyczyny zespołu suchego oka oraz celowane i systematyczne terapie. Istnieją dwa skuteczne sposoby na leczenie Zespołu Suchego Oka:
- terapie stosowane w domu – higiena brzegów powiek (wygrzewanie, masowanie i mycie brzegów powiek) oraz stosowanie zaleconych środków nawilżających, przeciwzapalnych pod postacią kropli, żeli i maści miejscowo, a w niektórych sytuacjach również leczenie ogólne,
- procedury lecznicze wykonywane w gabinecie okulistycznym Poradni Suchego Oka – wygrzewanie brzegów powiek, sondowanie ujść gruczołów Meiboma wg Maskina, zakładanie zatyczek do punktów łzowych (zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego) oraz diagnostyka i leczenie nużeńca (demodekoza).
Celem leczenia suchego oka jest zachowanie komfortu życia. Niestety zalecana higiena brzegów powiek może na początku leczenia zespołu suchego oka sprawiać problem. Z tego powodu konieczne są kolejne wizyty kontrolne w Poradni Suchego Oka, które mają na celu sprawdzenie skuteczności wykonywanych zaleceń oraz modyfikację dotychczasowego leczenia.
Oczyszczanie brzegów powiek i rzęs należy do podstawowych elementów tzw. -higieny powiek-, czynności niezbędnej dla skutecznego leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma, zapalenia brzegów powiek i związanego z nimi zespołu suchego oka.
Codzienne zabiegi wykonywane w domu są zalecane, ale ich skuteczność nie zawsze jest wystarczająca. Dlatego są one wspomagane stosowaniem specjalnych zabiegów dostępnych jedynie w specjalistycznym gabinecie okulistycznym.
FAQ
Podczas podstawowej wizyty okulistycznej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powinien wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Jeżeli podczas wizyty u okulisty w gabinecie okulistycznym wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.