OCHO GRUPA MEDYCZNA prof. Zagórskiego

Angiografia indocyjaninowa

Czym jest angiografia indocyjaninowa?

Angiografia indocyjaninowa jest badaniem uzupełniającym dla angiografii fluoresceinowej, stosowanym najczęściej w trudnych do zdiagnozowania przypadkach  zwyrodnień siatkówki. Przed badaniem pacjentowi podaje się dożylnie kontrast (zieleń indocyjaninową), następnie wykonuje się serię czarno-białych fotografii dna oka.

Angiografia indocyjaninowa – przeciwwskazania

Badań  nie można wykonywać u kobiet w ciąży, osób z nadwrażliwością na jody oraz przy niewydolności wątroby.

Ile trwa badanie angiografii indocyjaninowej?

Badanie trwa około 1,5 godziny (łącznie z podaniem kontrastu i kropli rozszerzających źrenicę).

FAQ

Badanie to polega na podaniu środka cieniującego (zieleni indocyjaniny), który przemieszcza się przez naczynia krwionośne oka. Następnie, przy użyciu kamery do angiografii, lekarz obserwuje i rejestruje, jak barwnik przepływa przez naczynia oka, co pozwala na ocenę ich stanu i funkcji.

W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.

Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.

Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi masymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczy lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.

Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.

Tak, zazwyczaj badanie to wykonuje się na podstawie skierowania od okulisty lub innego specjalisty, który uzna takie badanie za konieczne w ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.

Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.

Zazwyczaj, po badaniu pacjent może odczuwać tymczasowe zaburzenia widzenia. Dlatego zaleca się, aby pacjenci nie prowadzili pojazdów bezpośrednio po badaniu, do czasu ustąpienia efektów kropli i powrotu do normalnego widzenia.

Bezpieczeństwo stosowania angiografii ICG u kobiet w ciąży nie zostało w pełni ustalone. Z tego powodu, zazwyczaj unika się tego badania u kobiet w ciąży

Angiografia indocyjaninowa

cena od

320 zł

Skip to content