Badanie OCT, optyczna koherentna tomografia dna oka i SOCT, nowsza, spektralna metoda badania pozwalają na nieinwazyjne bezkontaktowe uzyskanie przekrojów tkanek oka, od rogówki do siatkówki i naczyniówki. Uzyskane obrazy charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością, zwłaszcza w metodzie spektralnej (do 3 mikronów). Nowoczesne aparaty umożliwiają również obrazowanie 3D. Badanie OCT oka jest obecnie podstawowym badaniem diagnostycznym w chorobach siatkówki, rogówki, jaskrze, a także kontroli przebiegu choroby czy kwalifikacjach do zabiegu chirurgicznego.
Tomografia dna oka
OCT oka
Przed wykonaniem badania należy zmyć makijaż oka. Na około 15-20 min przed rozpoczęciem analizy lekarz może podać pacjentowi krople rozszerzające źrenice. Powodują one nieostre widzenie przez kilka godzin po badaniu, dlatego zdecydowanie odradza się w tym czasie prowadzenie samochodu.
FAQ
To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych narządu wzroku umożliwiająca obrazowanie zarówno przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej. Dzięki badaniu SOCT można szczegółowo ocenić strukturę siatkówki, nerwu wzrokowego, tylną część ciała szklistego, kąt przesączania oraz rogówkę.
Badanie SOCT nie wymaga wcześniejszego przygotowania się przez pacjenta. Natomiast do prawidłowego wykonania badania może być konieczne poszerzenie źrenic, co wiąże się z pogorszeniem widzenia przez około 2 godziny, dlatego bezpośrednio po badaniu nie należy planowac pracy czy prowadzenia samochodu.
Badanie SOCT jest nieinwazyjne a więc całkowicie bezbolesne.
Do prawidłowego wykonania badania SOCT może być konieczne poszerzenie źrenic u pacjenta, co wiąże się z pogorszeniem widzenia (szczególnie z bliska) na około 2 godziny.
Badanie SOCT to jedno z najistotniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób oczu oraz monitorowaniu ich przebiegu. Wskazaniem do wykonania badania SOCT są choroby siatkówki, nerwu wzrokowego, rogówki oraz patologie w obrębie przedniej komory oka. Najczęstsze przyczyny wykonywania badania to podejrzenie lub monitorowanie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), błon i otworów plamki żółtej, powikłań ocznych cukrzycy oraz jaskry.
Wskazane jest (szczególnie w przypadku pierwszego badania) wykonanie badania obu oczu, nawet jeśli objawy dotyczą tylko jednego oka. Patologie oczu często występują obuocznie, ale mogą mieć różny stopień zaawansowania.
Jeżeli podczas badania wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po badaniu NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.
Badanie SOCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. W przypadku dzieci uzależnione jest od współpracy dziecka w trakcie badania z osobą wykonującą.
Badanie SOCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.