OCHO GRUPA MEDYCZNA prof. Zagórskiego

Badanie w kierunku zakażenia nużeńcem

Na czym polega badanie w kierunku nużeńca?

Badanie mikrobiologiczne rzęs w kierunku zakażenia nużeńcem polega na pobraniu od pacjenta kilku rzęs lub brwi, które następnie zostają poddane badaniu pod mikroskopem. Wynik badania otrzymuje się zazwyczaj po 10-15 minutach.

Czym są nużeńce?

Nużeńce to mikroskopijne roztocza (do 0,4 mm), które zagnieżdżają się na brzegach powiek i są przyczyną wielu problemów skórnych, a także nieprzyjemnych kłopotów z oczami.

Objawy zakażenia nużeńcem

Skórne objawy zakażenia nużeńcem to zazwyczaj trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. W przypadku oczu może występować uczucie suchości oka, swędzenie powiek, opuchlizna powiek, nawracające jęczmienie i gradówki. Objawy często są mylone z reakcjami alergicznymi lub przemęczeniem oczu.

FAQ

W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.

Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.

Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.

Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.

Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.

Skip to content