Biometria oka to badanie, które pozwala na precyzyjne pomiary parametrów fizycznych oka. Najczęściej wykorzystywane jest do zmierzenia długości osiowej gałki ocznej, a także grubości rogówki, głębokości komory przedniej i grubości soczewki. Na tej podstawie obliczana jest moc sztucznej soczewki przed planowanym wszczepieniem przy operacji zaćmy. Biometria oka być wykonywana metodą kontaktową (USG) i bezkontaktową – optyczną, która charakteryzuje się większa skalą dokładności.
Inne zastosowania biometrii oka, to między innymi: pomiary wielkości zmian patologicznych w oku, którymi mogą być guzy czy torbiele. Przed badaniem należy zmyć makijaż oraz wyjąć soczewki kontaktowe.
FAQ
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia biometrii oka jest planowanie operacji zaćmy w celu doboru odpowiedniej mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Może być również wykorzystywane do oceny ryzyka wystąpienia niektórych chorób oczu.
Biometria oka jest całkowicie bezbolesna. Wykorzystuje zaawansowane technologie ultradźwiękowe lub optyczne, które nie powodują dyskomfortu.
Zazwyczaj nie wymaga się specjalnego przygotowania przed badaniem biometrii oka. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na kilka dni przed badaniem.
Badanie jest szybkie i zazwyczaj zajmuje tylko kilka minut.
Po badaniu można wrócić do normalnych aktywności. Jeśli źrenice były rozszerzane, należy unikać prowadzenia pojazdów do momentu, aż efekt minie.
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.