UBM, czyli biomikroskopia ultradźwiękowa to badanie USG przedniego odcinka gałki ocznej przy zastosowaniu specjalnej sondy. Służy do badania zmian patologicznych rogówki, komory przedniej, kąta przesączania, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego., można je wykonać również przy zmętniałej rogówce. Jest istotne w diagnostyce jaskry wtórnej i zamkniętego kąta, anomaliach tęczówki oraz guzach rogówki, spojówki, tęczówki i ciała rzęskowego. Pozwala m.in. na ocenę zaburzeń tęczówki, diagnostykę jaskry wtórnej oraz jaskry z zamykającym się kątem, ocenę patologicznych zmian przedniego odcinka gałki ocznej jak guzy bądź cysty.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, z zastosowaniem specjalnego żelu po znieczuleniu oka w celu zmniejszenia dyskomfortu.

FAQ

UBM to badanie przedniego odcinka oka. UBM, czyli biomikroskopia ultradźwiękowa służy do badania rogówki, komory przedniej, kąta przesączania, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego, ciała szklistego i siatkówki.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Po miejscowym znieczuleniu na oko pacjenta zakładana jest nasadka nagałkowa, czyli specjalny elastyczny pojemnik wypełniony płynem, w którym zanurza się końcówkę sondy. Następnie lekarz zanurza w cieczy sondę urządzenia i wykonuje badanie. Obraz tkanek oka jest widoczny na monitorze.

Zabieg jest bezbolesnym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym kropelkowym i trwa krótko, ok 15 min.

Tak, Lekarz okulista prowadzący powinien wydać skierowanie na badanie UBM.

Wynik badania pacjent otrzymuje w tym samym dniu.

Tak, nie ma przeciwwskazań.
Skip to content