USG oka i oczodołu jest badaniem, które ma bardzo szerokie zastosowanie w okulistyce. Służy m.in. do diagnostyki odwarstwienia siatkówki, krwotoków i innych zmian w ciele szklistym, guzów wewnątrzgałkowych oraz oceny tylnego odcinka oka, zwłaszcza przy braku wglądu, np. przy dojrzałej zaćmie i zmętnieniach rogówki. Wykorzystywane jest również do biometrii oka przy braku możliwości zastosowania metody optycznej. Aparaty ultrasonograficzne do badania oka wykorzystują efekt fal dźwiękowych, które odbijają się od struktur tkankowych gałki ocznej i oczodołu. Im wyższa częstotliwość użytej fali, tym mniejsza głębokość badania i większa rozdzielczość obrazu.
USG oka i oczodołu jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym dla pacjenta. Lekarz okulista przykłada głowicę aparatu do zamkniętej powieki, na którą wcześniej nakłada się specjalny żel.
FAQ
Podczas podstawowej wizyty okulistycznej w klinice OCHO przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powiniem wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.