Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu nadmiaru luźnej skóry na powiekach. Plastyka powiek wykonywana jest z powodów estetycznych, gdyż opadające powieki powodują starszy i bardziej zmęczony wygląd twarzy. Zdarza się jednak, że ograniczają one pole widzenia i często przyczyniają się do uczucia dyskomfortu w okolicy oka, który to stan nasila się podczas ogólnego zmęczenia organizmu. Plastyka powiek ma na celu pozbycie się nadmiaru skóry, pozwala odzyskać młodszy wygląd oczu i twarzy.

Wskazania i przeciwskazania do zabiegu

Zabieg blefaroplastyki poprzedza wizyta kwalifikująca u lekarza okulisty. Omawiane są oczekiwania pacjenta i stan powiek. Lekarz okulista ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego. Przeciwwskazań nie ma wiele i najczęściej są one względne.
Do najważniejszych należą:
  • uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe,
  • zapalenia okolicy oka,
  • bliznowce.

Podczas tej wizyty lekarz okulista również dokładnie omawia zabieg – operację oraz postępowanie pozabiegowe.

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?

W przypadku typowego zabiegu lekarz okulista wykonuje cięcia w bruździe powiekowej czyli w naturalnym załamaniu powieki. Cięcia wychodzą czasem poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek tzw. „kurzych łapek”, które nierzadko zostają częściowo lub całkowicie wygładzone. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, co pozwala dodatkowo napiąć pozostałą część tkanki. Podczas zabiegu odtwarzany jest również naturalny załamek powiek ? bruzda powiekowa dla naturalnego wyglądu. Cięcia są zszywane przy pomocy bardzo cienkich szwów. Opatrunek po zabiegu plastyki powiek zakładany jest tylko na powieki i zdejmowany na drugi dzień.
Blefaroplastyka zwykle trwa około jedną godzinę, dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu.

Zalecenia po zabiegu plastyki powiek

Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7-10 dniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie maści i żelów wspomagających dobre gojenie się rany. Gojenie przebiega stopniowo, wiec miejsce po zabiegu może wyglądać zmiennie przez kilka miesięcy. Linia cięcia w końcu staje się blada i wtedy najczęściej pozostaje niezauważalna. Makijaż można zakładać najczęściej po ok.  14 dniach. Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Efekty blefaroplastyki utrzymują się przez wiele lat odmładzając okolice oka i poprawiając wygląd ogólny twarzy. Blefaroplastykę można powtarzać.

Plastyka powiek w klinice OCHO

Zabiegi blefaroplastyki powinni wykonywać lekarze okuliści wyspecjalizowani w chirurgii powiek i okolicy oczu. W Ośrodkach Chirurgii Oka operacje wykonują: Prof. Guy Ben Simon na zaproszenie prof. Zagórskiego oraz współpracujący z nim nasi chirurdzy, m.in.: Dr Justyna Kłos-Rola i Dr Marta Piecyk – Sidor w Nałęczowie.

FAQ

Operacja wykonywana jest ze wskazań medycznych i estetycznych. Wskazania medyczne to ograniczenie pola widzenia, uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością. Wskazania estetyczne – odmłodzenie okolicy oka i poprawa ogólnego wyglądu twarzy.

Blefaroplastyka zwykle trwa około godziny, ale dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu. W trakcie typowego zabiegu wykonywane są cięcia w naturalnym załamaniu powieki czyli w bruździe powiekowej. W niektórych przypadkach cięcia mogą sięgać poza kąt zewnętrzny oka, ale zwykle nie dalej niż w obrębie naturalnych zmarszczek. Zmarszczki te, zwane „kurzymi łapkami”, dzięki blefaroplastyce czasem zostają przy okazji częściowo lub całkowicie wygładzone. Po wykonaniu cięć lekarz usuwa nadmiar skóry, dzięki czemu dodatkowo napina pozostałą część tkanki. Zabieg blefaroplastyki pozwala również odtworzyć naturalny załamek powiek, czyli przywrócić bruździe powiekowej naturalny wygląd. Do zszywania cięć po zabiegu używane są bardzo cienkie szwy, a opatrunek zakładany jest tylko na powieki. Jego zdjęcie następuje drugiego dnia po zabiegu.

Szwy po zabiegu zdejmowane są po 7-10 dniach. Przebieg gojenia ran jest stopniowy i może trwać kilka miesięcy. Ostateczny efekt można ocenić po około 3-6 miesiącach w zależności od okolicy operowanej i zakresu zabiegu. Przez pierwsze 48 h po zabiegu zalecane jest stosowanie kompresów chłodzących, które redukują zasinienia oraz obrzęk wokół oczu. Po zabiegu należy zadbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną, unikać wysiłku fizycznego przez 2 – 4 tygodnie, a makijaż można nakładać zwykle po ok. 14 dniach od zabiegu.

W chwili obecnej zabieg usunięcia nadmiaru skóry powiek w OCHO wykonywany jest tylko w trybie komercyjnym.

Do zabiegu może przystąpić tylko zdrowy pacjent. Rekomenduje się wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia, INR) oraz szczepień przeciwko WZW B. Na 10 dni przed zabiegiem po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, Acard itp.), witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru i żeń-szenia). Inne leki powinny być przyjmowane bez zmian. W dniu zabiegu trzeba zgłosić się na ustaloną godzinę z dowodem osobistym oraz zaświadczeniem o stanie zdrowia. Przed zabiegiem pacjent powinien odbyć szczegółową rozmowę z lekarzem na temat potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem, a także swoich oczekiwań dotyczących wyglądu powiek po zabiegu.

W OCHO w Nałęczowie okres oczekiwania na zabieg plastyki powiek wynosi średnio od 5 do 10 tygodni. Niektórzy specjaliści nie zalecają wykonywania tego rodzaju zabiegów w okresie letnich upałów.

W większości przypadków zabiegi plastyczne powiek przeprowadza sę w znieczuleniu miejscowym i w trybie hospitalizacji jednodniowej, co oznacza, że po zabiegu pacjent może iść do domu. Jednak w niektórych przypadkach, gdy zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, konieczne jest pozostanie w OCHO na jedną noc.

Po operacji plastycznej na powiekach założone są opatrunki, więc nie powinno się prowadzić samochodu.

Odradza się przeprowadzanie zabiegów operacyjnych nie ratujących życia u kobiet w ciąży.

Skip to content