Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku jest metodą, dzięki której pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych. Działanie komputerowo sterowanej wiązki laserowej pozwala zmienić kształt powierzchownych warstw rogówki poprzez usunięcie jej cienkiej warstwy. Możliwość skorygowania wady wzroku zależy od grubości rogówki i jej krzywizny.
Stosowane metody powierzchniowe umożliwiają wykonanie korekcji wzroku bez nacinania rogówki, a zabieg wykonywany jest tylko na powierzchniowej warstwie tkanki. Natomiast metody wewnątrzstromalne wymagają wykonania płatka z powierzchownej części rogówki lub mikrosoczewki w warstwach wewnętrznych. Płatek może być wykonany za pomocą mikrokeratomu lub lasera femtosekundowego, mikrosoczewka tylko za pomocą lasera femtosekundowego.
W naszej klinice okulistycznej OCHO laserem excimerowym możemy korygować różne wady wzroku w tym przeprowadzać:
- korekcję krótkowzroczność od -1,0 do -8,0 Dsph,
- korekcję astygmatyzm do 4,5D cyl,
Do korekty wad wzroku używane są dwa typy laserów:
- Excimerowe – złoty standard w dziedzinie laserowej korekcji wad wzroku,
- Femtosekundowe – początkowo używany do wytwarzania płatka rogówki w zabiegu LASIK/femtoLASIK, obecnie również do korekty krótkowzroczności (procedura SMILE).
Metoda PRK
stosowana jest do korygowania krótkowzroczności od -1,0 do -6,0 D oraz korekcji astygmatyzmu do 2,5 D. Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem oka kroplami, po czym usuwa się nabłonek rogówki. Następnie za pomocą komputerowo sterowanej wiązki lasera zmienia się kształt jej powierzchownych warstw. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Odnowa nabłonka rogówki trwa kilka dni i w tym czasie mogą występować dyskomfort i bolesność oka. Aby zmniejszyć te dolegliwości, bezpośrednio po operacji oczu pacjent nosi soczewkę kontaktową i stosuje odpowiednie krople. Do powikłań należy przymglenie rogówki, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Częstość tego powikłania wzrasta w zależności od wielkości korygowanej wady.
Trans PRK
to najnowsza metoda powierzchniowej korekcji wad wzroku. Polega ona na laserowym usunięciu nabłonka rogówki przy równoczesnym usunięciu wady wzroku. W czasie operacji oczu praktycznie nie używa się narzędzi chirurgicznych. Po zabiegu zakłada się soczewkę kontaktową opatrunkową i stosuje odpowiednie leki, aż do momentu wygojenia. Rogówka goi się szybciej niż po klasycznym PRK, mniejsze są również dolegliwości bólowe.
Metoda LASEK
jest metodą korygowania krótkowzroczności do -8.0 D. Nie usuwa się nabłonka rogówki, ale przy pomocy specjalnej techniki z użyciem alkoholu, odsuwa się go z miejsca działania lasera,.. Skraca to czas rekonwalescencji i zmniejsza dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej występuje przymglenie rogówki. Zabieg trwa nieco dłużej, niż PRK.
EBK
to metoda powierzchowna, w której nabłonek usuwa się za pomocą specjalnej końcówki. Gojenie i wyniki podobne jak w LASEK.
Metoda LASIK
należy do metod wewnątrzstromalnych i jest złożonym zabiegiem. Polega na odcięciu powierzchownego płatka rogówki, usunięciu laserem głębszych warstw rogówki oraz ponownym przyłożeniu płatka po zakończeniu zabiegu. Główną zaletą tego zabiegu jest szybka rekonwalescencja. Do wad należy zaliczyć możliwość wystąpienia poważnych powikłań związanych z płatkiem.
FAQ
Aby przystąpić do badań kwalifikujących należy mieć ukończone 21 lat, oraz przez co najmniej dwa tygodnie nie nosić soczewek kontaktowych.
Przeciwwskazaniem do zabiegu może być: ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, padaczka, przyjmowanie na stałe leków sterydowych, zaburzenie czynności tarczycy, wszczepiony rozrusznik serca, silna alergia.
Jest to zabieg stosowany w celu usunięcia wady wzroku, polegający na zmianie siły załamywania światła przez rogówkę przy pomocy lasera, pacjent może uzyskać dobrą ostrość wzroku bez konieczności używania okularów lub soczewek kontaktowych.
Tak , przeciwwskazaniem mogą być: przebyte wirusowe zapalenie rogówki,, przebyty półpasiec oczny, stożek rogówki lub inny proces zwyrodnieniowy rogówki, oczopląs, wysoka zwyrodnieniowa krótkowzroczność, niedobór wydzielania łez,jaskra,zaćma odwarstwienie siatkówki,procesy, zwyrodnieniowe siatkówki.
Podczas kwalifikacji przeprowadzane są następujące badania (wywiad okulistyczny):
- ostrość wzroku do bliży i do dali, bez korekcji i z korekcją, badanie w lampieszczelinowej,
- tomografia komputerowa rogówki,
- badanie szerokości źrenic,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- test Schirmera ,badanie dna oka.
Należy zdjąć soczewki kontaktowe na co najmniej dwa tygodnie, oraz mieć na uwadze że będą zapuszczone krople na rozszerzenie źrenic. Wizyta może trwać około 40 min.
Tak, nie zakładać soczewek kontaktowych na 2 tygodnie przed zabiegiem, na 24 godziny przed zabiegiem nie używać kremów, dezodorantów, perfum, uważać aby nie podrażnić oczy mydłem lub szamponem, przed zabiegiem można normalnie jeść, nie pić napojów zawierających kofeinę ( kawa, coca-cola).
Nie, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym-krople znieczulające.
Nie, od razu po zabiegu nie można prowadzić auta.
Aby móc poddać się zabiegowi korekcji laserowej należy mieć ukończony 21 rok życia, oraz ustabilizowana wadę wzroku.
Sport można uprawiać mniej więcej tydzień po zabiegu, a basen miesiąc po.
Nie, zabiegi korekcji laserowej są wyłącznie zabiegami komercyjnymi.
Nie, kobieta karmiącą piersią również nie może poddać się zabiegowi korekcji laserowej. W takim przypadku najlepiej odczekać około 3 miesięcy po skończeniu karmienia.
Tak, jak najbardziej.
-krótkowzroczność 0d -1,0 do -8,0 Dsph, -astygmatyzm do 4,5 Dcyl, -nadwzroczność do +4,0 dSPH
Czas trwania zabiegu korekcji laserowej to łącznie z przygotowaniem Pacjenta około 30 minut.
Tak po zabiegu należy przestrzegać następujących zasad: koniecznie wpuszczać krople zapisane przez lekarza, Pacjent dostaje receptę na krople wraz z dokładna notatką jak i kiedy należy je wpuszczać, bezpośrednio po zabiegu należy nosić okulary przeciwsłoneczne i chronić oczy przed dostaniem się do nich mydła, szamponu, kosmetyków, kurzu i innych obcych substancji, nie palić papierosów i nie przebywać w zadymionych miejscach,
Nadmierna lub niepełna korekcja, obniżenie ostrości wzroku przy optymalnym wyrównaniu wady, przymglenie rogówki -stopień przymglenia zależy od wielkości korygowanej wady (zwykle jest to stan przejściowy i wycofuje się samoistnie lub pod pływem leczenia), podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, infekcja powodująca zapalenie spojówek lub i rogówki, nawracające ubytki nabłonka rogówki spowodowane jego nieprawidłowym przyleganiem,powikłanie to leczy się poprzez podawanie leków nawilżających.