Co to jest zmętnienie ciała szklistego?
Leczenie mętów ciała szklistego
Wielu pacjentów uskarża się na poruszające się “muszki” pojawiające się w polu widzenia. Mogą przybrać formę nitek, ciemnych plamek, ruchomych cieni, które przemieszczają się wraz z ruchem oka. Owe latające kształty to miejscowe zagęszczenia w ciele szklistym, zwane mętami ciała szklistego (mydoesposia). Męty spowodowane są zaburzeniem w strukturze ciała szklistego, związanymi m.in. z wiekiem, urazami, stanami zapalnymi lub stanami po wylewie krwi do komory ciała szklistego. Męty najbardziej zauważalne są w chwili patrzenia na jednolite, jasne tło, np. biała ściana czy błękitne niebo. W przypadku dużej ilości mętów, ich dużych rozmiarów lub umiejscowienia w osi widzenia pacjenci mogą odczuwać dyskomfort podczas patrzenia do dali (prowadzenie samochodu) I bliży (czytanie, wykonywanie prac precyzyjnych).
Jak leczyć męty ciała szklistego?
Zmętnienie ciała szklistego zazwyczaj nie wymaga ingerencji lekarskiej Na rynku istnieją leki i suplementy diety mogące spowodować redukcję rozmiaru istniejących mętów. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie męty są bardzo liczne lub bardzo duże, przez co utrudniają pacjentom funkcjonowanie. W takich sytuacjach należy podjąć się leczenia schorzenia. Jedną z metod leczenia zmętnienia ciała szklistego jest witreoliza. To bezbolesny i nieinwazyjny zabieg laserowy, który ma na celu rozbicie istniejących mętów.
Jak przebiega zabieg witreolizy?
Witreoliza wykorzystuje laser wysyłający bardzo krótkie impulsy o niskiej energii, co wpływa na bezpieczeństwo, jak i precyzyjność samego zabiegu. Przed zabiegiem do oczu pacjenta zapuszczone zostają krople rozszerzające źrenice, jak i znieczulające powierzchnię oka. Na przygotowany już do witreolizy narząd wzroku nakładana jest specjalna soczewka. Następnie męty ciała szklistego poddawane są naświetlaniu laserowemu przez specjalnie zaprojektowany mikroskop. Podczas zabiegu pacjent może widzieć nieduże ciemne plamki – to nic innego jak gaz powstały po odparowywaniu mętów, który znika zaraz po zabiegu.
Witreoliza przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie okulistycznym i zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut. Pacjenci potrzebują średnio dwóch sesji zabiegowych, a w szczególnych przypadkach wymagane jest powtórzenie zabiegu większą ilośc razy.
Bezpośrednio po przeprowadzonej procedurze pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, chwilowe zaburzenia widzenia lub zaczerwienienie oczu, jednak powikłania dotyczące witreolizy pojawiają się bardzo rzadko.
Przeciwwskazania do zabiegu witreolizy
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu witreolizy są m.in.:
Ważne: każdorazowo ostateczną decyzję co do słuszności wykonania zabiegu podejmuje lekarz kwalifikujący, biorąc pod uwagę historię choroby pacjenta, etiologię zmętnień w ciele szklistym oraz przewidywany efekt terapeutyczny.
W OCHO realizujemy diagnostykę i leczenie pacjentów, u których występują męty ciała szklistego. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu możemy odpowiednio leczyć pacjentów z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dodatkowo, nasza kadra to doświadczeni specjaliści posiadający wieloletnią praktykę uzyskaną w kraju, jak i za granicą. Naszym Pacjentom oferujemy szybką diagnostykę i leczenie na najwyższym światowym poziomie.
FAQ
Podczas podstawowej wizyty okulistyczej przeprowadzony jest wywiad okulistyczny z pacjentem oraz wykonywane są takie badania jak: autorefrakcja, keratometria, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka.
W większości przypadków tak. Jeżeli lekarz uzna że trzeba zrobić dodatkowe badanie może je wykonać podczas wizyty albo, jeżeli lekarz nie wykonuje tego rodzaju badań, pacjent zostaje skierowany do innego specjalisty.
Wizyta okulistyczna wraz z wykonaniem podstawowych badań trwa około 20 min. W niektórych Ośrodkach badania w ramach wizyty wykonuje personel pomocniczy w pokoju badań. Te czynności są również wliczone w czas wizyty podstawowej.
Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powinien wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.
Koszt wizyty jest zgodny z cennikiem na naszej stronie internetowej.
Oczekiwania na wizytę prywatną wynosi maksymalnie do tygodnia. Czas ten może być dłuższy, jeśli pacjent chce umówić się do konkretnego specjalisty. Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest zgodny z kolejką oczekujących. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenie konkretnego terminu.
Tak, ale na początku wizyty należy powiadomić lekarza o chęci dobrania okularów bądź soczewek.
Tak, należy normalnie stosować używane krople.
Wizyta okulistyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to pierwsza wizyta w placówce, to należy mieć ze sobą dowód osobisty, który jest konieczny do założenia karty pacjenta. Należy też pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej nie można prowadzić samochodu.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad okulistyczny. Jeżeli Pacjent posiada jakąś dokumentację okulistyczną z innych placówek, to warto wziąć ją ze sobą na wizytę.
Po wizycie okulistycznej można wrócić do pracy/szkoły, ale należy pamiętać, że jeśli na wizycie były wpuszczane krople, to przez około 2-3 godziny widzenie może być zaburzone i przymglone.
Wizyty kontrolne u okulisty to sprawa indywidualna. Zazwyczaj podczas wizyty, lekarz podaje kiedy pacjent powinien przyjść ponownie. U osób po 50. roku życia zaleca się wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku.
Jeżeli podczas wizyty wpuszczone są krople rozszerzające źrenicę, to bezpośrednio po wizycie NIE można prowadzić samochodu. Należy odczekać około 2-3 godzin.