Pierwsze objawy zaćmy mogą być nieoczywiste i wiązać się z ogólnym pogorszeniem widzenia, jednak z czasem są coraz łatwiejsze do identyfikacji tego schorzenia. Ostateczna diagnoza zapada zawsze w gabinecie lekarskim, gdzie okulista na podstawie badania kieruje pacjenta na leczenie – zabieg usunięcia zaćmy.
Spis treści
- Czym jest zaćma?
- Objawy zaćmy – poznaj symptomy tego schorzenia
- Czy zaćma jest trudna do rozpoznania?
- Czy zaćmę można rozpoznać samodzielnie?
- Kiedy udać się do lekarza?
Czym jest zaćma?
Zaćma, znana również jako katarakta, to schorzenie oczu polegające na stopniowym mętnieniu soczewki, która normalnie jest przezroczysta. Zmętnienie soczewki powoduje, że światło nie jest prawidłowo przepuszczane do siatkówki, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia. Zaćma rozwija się zazwyczaj powoli, a jej objawy mogą początkowo być subtelne. Z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Jest to schorzenie najczęściej występujące u osób starszych, na skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu, choć może również wystąpić u młodszych osób w wyniku urazów, chorób oczu czy jako efekt uboczny niektórych leków. W przypadku zaawansowanej zaćmy jedynym skutecznym leczeniem jest operacja, podczas której zmętniała soczewka jest zastępowana sztuczną, przywracając pacjentowi klarowne widzenie.
Objawy zaćmy – poznaj symptomy tego schorzenia
Zaćma rozwija się stopniowo, a jej objawy mogą początkowo być niezauważalne, co sprawia, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z postępującego problemu. Do najczęstszych symptomów pojawienia się zaćmy należy:
- zamglone i niewyraźne widzenie – obraz może przypominać patrzenie przez brudną szybę lub mgłę;
- trudności z widzeniem w nocy – szczególnie zauważalne podczas jazdy samochodem po zmroku;
- nadwrażliwość na światło i odblaski – jasne światło może powodować dyskomfort, a odblaski mogą utrudniać widzenie;
- podwójne widzenie na jednym oku – może się zdarzyć, że pacjent zaczyna widzieć podwójnie jednym okiem;
- zmiana w postrzeganiu kolorów – kolory mogą wydawać się mniej intensywne lub bardziej żółtawe.
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej skonsultować się z okulistą, aby ustalić, czy zaćma jest przyczyną problemów ze wzrokiem i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Czy zaćma jest trudna do rozpoznania?
Zaćma nie zawsze jest łatwa do rozpoznania, szczególnie we wczesnych stadiach jej rozwoju. Początkowe objawy mogą być subtelne i często przypisywane innym problemom ze wzrokiem, takim jak zmęczenie oczu lub starzenie się. Zmętnienie soczewki postępuje powoli, co sprawia, że pacjenci mogą nie zauważyć pogorszenia widzenia od razu. Wiele osób przyzwyczaja się do stopniowego zamglenia widzenia, trudności z widzeniem w nocy czy nadwrażliwości na światło, nie zdając sobie sprawy, że te symptomy mogą być oznakami zaćmy. Z tego powodu ważne są regularne badania wzroku, zwłaszcza u osób po 60. roku życia, aby w porę zdiagnozować zaćmę i podjąć odpowiednie kroki leczenia. Wizyta u okulisty pozwala na wykrycie zaćmy już na wczesnym etapie.
Czy zaćmę można rozpoznać samodzielnie?
Rozpoznanie zaćmy samodzielnie może być trudne, zwłaszcza w początkowych stadiach choroby, gdy objawy są niejednoznaczne i mogą być łatwo pomylone z innymi problemami ze wzrokiem. Chociaż pacjenci mogą zauważyć pewne niepokojące zmiany, takie jak zamglone widzenie, trudności z widzeniem w nocy czy nadwrażliwość na światło, bez specjalistycznego badania trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną tych problemów jest zaćma. Nie da się tego jednoznacznie orzec bez kontaktu z okulistą i specjalistycznego badania.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli zauważysz wspomniane objawy, umów wizytę u okulisty. Specjalista, wykorzystując odpowiedni sprzęt, określi przyczynę problemów, związanych z pogorszeniem jakości widzenia i postawi właściwą diagnozę. Jeśli okaże się, że jest to katarakta, przedstawi plan postępowania. Leczenie zaćmy polega na przeprowadzeniu zabiegu. Operacja zaćmy jest bezpieczna, a jej efekty spektakularne. Zmętnienie soczewki oka ustępuje i pacjent odzyskuje prawidłowe widzenie. Zabieg okulistyczny leczenia zaćmy jest refundowany przez NFZ, ale można go przeprowadzić także w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.
Dbaj o swoje oczy i jak tylko zauważysz objawy pogorszenia wzroku, udaj się do specjalisty!