Cross-linking jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na utwardzaniu rogówki światłem ultrafioletowym, co pozwala zatrzymać lub spowolnić postęp stożka rogówki lub innych chorób rogówki, polegających na zmianie jej kształtu. Cross-linking może również uchronić chorego przed koniecznością wykonania w przyszłości przeszczepu rogówki.
Kto może mieć wykonany zabieg cross-linking’u?
Zabieg można wykonać nawet u niepełnoletnich pacjentów jeśli jest taka konieczność, ale ważne jest, by był wykonany we wczesnym stadium zaawansowania choroby.
Jak długo goi się oko po zabiegu cross-linking’u?
Okres gojenia zwykle trwa około tygodnia, ale na całkowity efekt czeka się kilka miesięcy
Czy zabieg cross-linking’u wykonywany jest w znieczuleniu?
Zabieg wykonywany się w znieczuleniu miejscowym kroplowym i trwa ok. 60 minut. Jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym.
Zaćma wtórna jest to w dużym uproszczeniu zmętnienie, które powstaje po operacji zaćmy Czasami jest to kilka tygodni po operacji, najczęściej jednak kilka lat. Jest to mętna błona za soczewką sztuczną, która powoduje pogorszenie widzenia oraz zwiększoną wrażliwość na światło. Czasami, ale bardzo rzadko błona ta może powstać przed soczewką sztuczną.
Dlaczego pojawia się zaćma wtórna?
Nie jest to do końca wyjaśnione, być może jest to reakcja organizmu na stres spowodowany operacją.
Czy zaćma wtórna jest niebezpieczna?
Nie, stan ten nie jest niebezpieczny dla oka, jest też relatywnie łatwy do wyleczenia. Leczenie przeprowadzamy za pomocą specjalnego lasera nowej generacji tzw lasera YAG firmy Ellex.
Czy leczenie jest bolesne?
Nie, leczenie jest całkowicie bezbolesne.
Czy leczenie należy powtarzać?
Nie leczenie jest najczęściej procedurą jednorazową. W bardzo rzadkich przypadkach powtarzamy zabieg.
Jak długo trwa zabieg?
Zabieg trwa krótko ok 5- do 10 minut. Przygotowania do zabiegu, badanie, podanie kropli rozszerzających źrenicę ok 30 /45 minut.
Kiedy nastąpi poprawa po zabiegu?
Niektórzy pacjenci odczuwają poprawę widzenia już po około 10 minutach po zabiegu. Najczęściej jednak poprawa widzenia następuje kilka godzin po zabiegu.
Czy obowiązują takie same ograniczenia jak po operacji zaćmy?
Nie, zabieg ten jest zabiegiem bezkrwawym, nie ma żadnej rany pooperacyjnej. Zalecamy jedynie spokojny tryb życia przez najbliższe 3 dni po zabiegu oraz leki przeciwzapalne w kroplach do oka po zabiegu przez około 4 tygodnie.
Kiedy można dobrać okulary?
Okulary dobieramy 4 tygodnie po zabiegu, podczas planowanej kontroli.
Kapsulotomia YAG jest to zabieg laserowy wykonywany z zastosowaniem lasera Nd YAG w celu usunięcia tak zwanej zaćmy wtórnej i poprawy widzenia.
Zaćma wtórna jest to zmętnienie torebki lub torebek soczewki po wcześniejszym zabiegu operacyjnym usunięcia zaćmy.
Zabieg kapsulotomii Nd YAG polega na nacięciu zmętniałej torebki tylnej soczewki z wytworzeniem w niej niewielkiego otworu. Procedura ta jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna. Rodzaj znieczulenia kroplowe; czas trwania zabiegu: 3-5minut
Terapia mikropulsowa siatkówki w tzw. plamce żółtej to najnowocześniejsza terapia laserowa jaka jest dostępna w leczeniu chorób siatkówki. Używamy najnowszego lasera firmy Iridex IQ 577. Jest to metoda nieinwazyjna, nie pozostawia blizn lub innych uszkodzeń siatkówki. Laser stymuluje – pobudza komórki siatkówki do pracy oraz regeneracji co skutkuje cofaniem się zmian chorobowych i poprawą widzenia. Technologia mikroplusowa jest dostępna od niedawna i w dużym skrócie polega na tym, że energia lasera dostarczana jest do tkanek w małych pakietach tzw pulsach co chroni wrażliwą tkankę nerwową przed przegrzaniem oraz uszkodzeniem.
Jakie choroby można leczyć tą metodą?
Leczymy wszystkie postacie obrzęków siatkówki w tzw. plamce żółtej. Obrzęki te powodują pogorszenie widzenia oraz uszkodzenie siatkówki, początkowo odwracalne potem niestety trwałe. Choroby, które najczęściej powodują obrzęk siatkówki to retinopatia cukrzycowa, tzw. AMD mokre czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem postać tzw. mokra, zakrzepy żył siatkówki, surowicze odwarstwienie siatkówki w plamce żółtej, pooperacyjny obrzęk plamki po chirurgii zaćmy lub chirurgii ciała szklistego i siatkówki.
Czy leczenie jest bolesne?
Nie, leczenie jest całkowicie bezbolesne.
Czy leczenie należy powtarzać?
Leczenie można i należy powtarzać w przypadku niepełnego efektu redukcji obrzęku. Rutynowo najwcześniej po około 8 tygodniach.
Jak długo trwa zabieg?
Zabieg trwa krótko ok 5- do 10 minut. Przygotowania do zabiegu ,badanie, podanie kropli rozszerzających źrenicę ok 30 /45 minut. Po zabiegu nie należy prowadzić samochodu.
Kiedy nastąpi poprawa po zabiegu?
Najczęściej pacjenci odczuwają poprawę widzenia już po około 2 tygodniach po zabiegu z pełnym efektem po 6-8 tygodniach.
Czy można łączyć mikropuls siatkówki z innymi metodami np. iniekcjami leków AntyVegf (Avastin,, Eylea Beovu itp.)?
Tak można i w wielu przypadkach należy to robić aby osiągnąć efekt niedostępny przy stosowaniu pojedynczej metody np. w bardzo nasilonym obrzęku plamki żółtej.
Czy obowiązują takie same ograniczenia jak po operacji zaćmy?
Nie, zabieg ten jest zabiegiem bezkrwawym, nie ma żadnej rany pooperacyjnej. Zalecamy jedynie spokojny tryb życia przez najbliższe 3 dni po zabiegu. Zalecamy leki przeciwzapalne w kroplach do oka po zabiegu przez około 4 tygodnie. Kontrola -4 tygodnie po zabiegu.
Lasoterapia ogniskowa jest skuteczną metodą leczniczą stosowaną w leczeniu chorób, które powodują rozrost nieprawidłowych naczyń w siatkówce oraz krwotoki skutkujące pogorszeniem lub nawet utratą widzenia. Do zabiegów używamy lasera Mikropulsowego Iridex. Leczenie polega na punktowym naświetlaniu laserem siatkówki tak, aby powstawały blizny, które „sklejają” warstwy siatkówki, co powoduje pozytywny efekt w przypadku leczenia przedarć. Lekarz potocznie mówiąc „spawa” siatkówkę laserem, co zabezpiecza przed ryzykiem odwarstwienia oraz utratą widzenia.
Czy leczenie jest bolesne?
Zależy od wrażliwości pacjenta oraz typu lasera. Laser stosowany w Ośrodkach OCHO umożliwia bardzo krótki, skuteczny czas ekspozycji efektu, co daje – jak mówią pacjenci- odczucia bardziej zbliżone do podrażnienia niż do bólu. Lekarz dostosowuje moc i czas ekspozycji tak, by uzyskać efekt terapeutyczny oraz by leczenie było jak najbardziej komfortowe dla pacjenta.
Czy leczenie należy powtarzać?
W przypadku retinopatii cukrzycowej leczenie obejmuje najczęściej kilka sesji laserowych, tak aby uzyskać właściwy efekt terapeutyczny. Może zająć to kilka tygodni. W przypadku rozerwania siatkówki jest to najczęściej 1 do 2 sesji. Leczenie daje trwały efekt.
Jak długo trwa zabieg?
Zabieg trwa ok 10 -20 minut. Przygotowania do zabiegu, badanie, podanie kropli rozszerzających źrenicę ok 30 /45 minut.
Czy mogą wystąpić ograniczenia widzenia u Pacjenta po zabiegu?
Tak, po zabiegu nie należy prowadzić samochodu.
Kiedy nastąpi poprawa po zabiegu?
Poprawa następuje w przeciągu kilku tygodni po zabiegu, może być uwidoczniona na zdjęciach dna oka.
Jakie są wskazania do stosowania laseroterapii ogniskowej siatkówki?
Metoda laseroterapii najczęściej stosowana jest u chorych z retinopatią cukrzycową, osób z zakrzepami żył siatkówki i anomaliami naczyniowymi. Innym wskazaniem jest rozerwanie siatkówki lub zmiany degeneracyjne na tzw. obwodzie siatkówki.
Czy metodę laseroterapii ogniskowej siatkówki można łączyć z innymi metodami leczniczymi?
Tak, można łączyć z takimi metodami jak np. mikropuls plamki żółtej (często podczas jednego zabiegu ) w celu maksymalizacji efektu terapeutycznego. Inną metodą łączoną są iniekcje leków z grupy AntyVegf, Ozurdex itp.
Czy chorych obowiązują takie same ograniczenia jak po operacji zaćmy?
Nie, zabieg ten jest zabiegiem bezkrwawym, nie ma żadnej rany pooperacyjnej. Zalecamy jedynie spokojny tryb życia przez najbliższe 3 dni po zabiegu i stosowanie leków przeciwzapalnych w kroplach do oka po zabiegu przez około 4 tygodnie.